GEN 1.5  GAISA KUĢA INSTRUMENTI, IEKĀRTAS UN LIDOJUMA DOKUMENTI

1. VISPĀRĪGI

1.1 Gaisa kuģim, kurš veic lidojumus Latvijas teritorijā, jāievēro Komisijas Regulas (EU) Nr 965/2012 noteiktās prasības, kā arī grozījums ICAO Reģionālās papildus procedūras dokumentam 7030/4-EUR.

1.2 RVSM gaisa telpas prasības

1.2.1 Tikai RVSM aprīkotiem gaisa kuģiem un valstī reģistrētiem RVSM neaprīkotiem gaisa kuģiem ir atļauts veikt lidojumus EUR RVSM gaisa telpā.

1.2.2 RVSM aprīkoti gaisa kuģi ir tie gaisa kuģi, kuru operators ir ieguvis RVSM apstiprinājumu.

1.2.3 Izņemot valstī reģistrētus gaisa kuģus, citiem gaisa kuģiem, lai veiktu lidojumus Rīgas FIR RVSM gaisa telpā, ir nepieciešams apstiprinājums, kā noteikts ENR 2.1.

2. SPECIĀLĀ APRĪKOJUMA PRASĪBAS

Nav piemērojams.

3. SSR PRASĪBAS

3.1 Veicot lidojumus Rīgas FIR kontrolējamā gaisa telpā, gaisa kuģim jābūt aprīkotam ar derīgu SSR transponderi, kuram ir 4096 atbildes kodi režīmā A / 3 un MODE C režīmā ar ieslēgtu automātisku augstuma spiediena pārraidi.

3.2 Lai iegūtu sīkāku informāciju par SSR transpondera darbības procedūru, skatīt ENR 1.6.2.

4. VISPĀRĒJAS PRASĪBAS RNAV PAMATAPRĪKOJUMAM

4.1 Gaisa kuģiem, izņemot valstī reģistrētiem gaisa kuģiem, kas veic lidojumus Rīgas FIR kontrolējamā gaisa telpā starp FL095 un FL660, izņemot SIDus un STARus, jābūt aprīkotiem, kā minimums, ar iekārtām atbilstoši RNAV 5 specifikācijai.

5. 8.33 KHZ KANĀLA ATSTATUMA RADIOIEKĀRTU APRĪKOJUMA PRASĪBAS

Atbilstoši Komisijas Īstenošanas Regulas (ES) Nr.1079/2012 prasībām, sākot ar 2018. gada 1. janvāri, ICAO EUR reģionā gaisa kuģos ir obligāta 8.33 kHz radioiekārtu esamība un darbība lidojumos augstāk un zemāk par FL195.

5.1 IFR lidojumi

Rīgas lidojumu informācijas rajonā IFR lidojumiem gaisa kuģos ir obligāta VHF 8.33 kHz kanālu atstatuma radioiekārtu esamība un darbība divpusējo (duplekso) sakaru nodrošināšanai ar attiecīgu ATS vienību.

8.33 kHz radioiekārtu esamības izņēmumi norādīti ENR 1.8.

5.2 VFR lidojumi

Rīgas lidojumu informācijas rajonā VFR lidojumiem C klases gaisa telpā gaisa kuģos ir obligāta VHF 8.33 kHz kanālu atstatuma radioiekārtu esamība un darbība divpusējo (duplekso) sakaru nodrošināšanai ar attiecīgu ATS vienību.

8.33 kHz radioiekārtu esamības izņēmumi norādīti ENR 1.8.

Lidojumiem G klases gaisa telpā gaisa kuģos ir ieteicama VHF 8.33 kHz kanālu atstatuma radioiekārtu esamība un darbība divpusējo (duplekso) sakaru nodrošināšanai ar attiecīgu ATS vienību.

5.3 Visi gaisa kuģu ekspluatanti un aģenti, kas darbojas to vārdā, nodrošina, ka lidojumu plāna 10. punktā ir ievietots burts “Y”, lai norādītu, ka gaisa kuģis ir aprīkots ar radioiekārtām, kas spēj nodrošināt 8.33 kHz kanālu atstatumu.

5.4 Plānojot lidojumus gaisa telpā, kurā ir noteikta prasība izmantot radioiekārtas, kas spēj nodrošināt 8.33 kHz kanālu atstatumu, gaisa kuģu ekspluatanti un aģenti, kas darbojas to vārdā, nodrošina, ka, lidojumu plānā ir iekļauta attiecīga atzīme par gaisa kuģi, kas nav atbilstoši aprīkots, bet kuram ir piešķirts atbrīvojums no obligātā aprīkojuma.

6. ACAS II PRASĪBAS LIDOJUMIEM RĪGAS FIR

6.1 Visiem turbodzinēju gaisa kuģiem ar maksimālo sertificēto pacelšanās masu, kas pārsniedz 5 700 kg vai pilnvaroti pārvadāt vairāk kā 19 pasažierus, un visiem pārējiem gaisa kuģiem, kas ir aprīkoti ar ACAS II un kam jādarbojas ACAS II programmas Versijā 7.1 Latvijas gaisa telpas ietvaros:

  • no 2012. gada 1. marta - visiem jaunajiem gaisa kuģiem,
  • no 2015. gada 1. decembra - visiem gaisa kuģiem, kuri ražoti pirms 2012. gada 1. marta.

6.2 Darbības ar ACAS II pagaidām netiek veiktas saskaņā ar Minimālā aprīkojuma prasībām (MEL), nav nepieciešama atļauja lidot Rīgas FIR.

7. PRASĪBAS PRET RELJEFA IZMAIŅU BRĪDINĀŠANAS SISTĒMU (TAWS)

Turbodzinēju gaisa kuģu un virzuļmotoru gaisa kuģu, ņemot vērā to maksimālo sertificēto pacelšanās masu, maksimālo pasažieru sēdvietu konfigurāciju un pirmo izdoto Lidojumderīguma sertifikāta datumu, jāatbilst prasībām, kas noteiktas Komisijas Regulas (ES) Nr. 965/2012 grozījumos.

8. OBLIGĀTA PRASĪBA PRET AUTOMĀTISKO NEGADĪJUMA ATRAŠANĀS VIETAS RAIDĪTĀJU

8.1 Visiem gaisa kuģiem, helikopteriem, planieriem un gaisa baloniem, izņemot ultra vieglos gaisa kuģus, jāievēro Komisijas Regulas (ES) Nr. 965/2012 grozījumu prasības.

8.2 Jebkura veida ELT jāspēj vienlaicīgi raidīt 121.5 MHz un 406 MHz. Šī prasība neattiecas uz gaisa kuģiem, kas tiek nogādāti uz vietu, kur šāds raidītājs tiek uzstādīts vai remontēts.

8.3 Ekspluatantam jānodrošina, ka visi ELT, kas spēj raidīt 406 MHz, tiek kodēti saskaņā ar ICAO 10. pielikumu un reģistrēti Aviācijas meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrā vai citā atbildīgā aģentūrā.

9. FM APRĪKOJUMA DROŠUMA STANDARTI

9.1 Ekspluatantam jānodrošina VHF sakaru iekārtas, aprīkojot gaisa kuģi ar ILS atrašanās vietas noteicēju un VOR uztvērēju, atbilstoši FM aprīkojuma drošuma standartiem.

9.2 Pieņemami aprīkojuma standarti saskaņā ar ICAO 10. pielikumu ir ietverti EURICAE Minimālo darbību veikšanas specifikācijā, dokumentā ED-22B VOR uztvērējiem, ED-23B VHF sakaru uztvērējiem un ED-46B LOC uztvērējiem un atbilstoši RTCA dokumenti: DO-186, DO-195 un DO-196.

10. VHF AVĀRIJAS FREKVENCES 121.5 MHZ NOKLAUSĪŠANĀS

10.1 Gaisa kuģiem, kas lido Rīgas FIR ietvaros, jāveic nepārtraukta VHF avārijas frekvences 121.5 MHz noklausīšanās, izņemot laika posmus, kad gaisa kuģis veic sakarus citās VHF frekvencēs, kad nav iespējams gaisa kuģa aprīkojuma ierobežojumu dēļ vai pilotēšana neatļauj vienlaicīgu divu frekvenču noklausīšanos.

10.2 Gaisa kuģim jāveic nepārtrauktu VHF avārijas frekvences 121.5 MHz noklausīšanos apgabalos vai maršrutos, kur pastāv gaisa kuģa pārtveršanas iespējamība vai citas bīstamas situācijas, un šādu prasību, nepārtraukti noklausīties frekvences, ir noteikusi attiecīga iestāde.